ŠTA JE “BLANC DE BLANCS”?
“Blanc de Blancs” ili “belo od belog” je šampanjac posebnog stila, vino koje nastaje od čistog šardonea (vrlo retko i od pino blana). Šardone je najskuplje grožđe u Šampanji i zato ovo penušavo vino često nazivaju i “belim zlatom”.
Poznato je da svi šampanjci nastaju od tri osnovne sorte: pino noara, pino menijea i šardonea. Većina šampanjaca je sačinjena kupažom te tri sorte, ali postoje i dva posebna tipa: “blanc de noirs” (“belo od crnog”) – od pino noara ili pino menijea i “blanc de blancs” (“belo od belog”) – od šardonea.
Za razliku od istorije standarnog šampanjca, koja zvanično traje od 1662, kada je prvi put opisana šampanjska metoda (“méthode champenoise”), istorija šampanjca od čistog šardonea je prilično kratka. Naime, šampanjac “blan de blan” je prvi put proizveden tek 1913. Proizveo ga je Ežen-Eme Salon, osnivač legendarne šampanjske kuće Salon, sa namerom da napravi jedno posebno vino samo za svoje prijatelje.
Za to vino, on je odredio četiri kriterijuma: samo šardone, samo iz vinograda u okolini sela Menil-sur-Ože (u zoni Kot de Blan) i samo “vintažni” (iz samo jedne berbe: “Millesime”) – uz najmanje deset godina odležavanja. Od tada do danas, za 99 godina, Salon Millesime Le Mesnil Blanc de Blancs je proizveden u samo 34 berbe.
Prvi “blan de blan” nije imao etiketu, jer Eme Salon uopšte nije imao nameru da ga izbacuje na tržište, ali je priča o njemu počela da kruži Parizom i interesovanje je bilo sve veće, pa je Salon na kraju odlučio da proizvede prvi zvanični Salon Le Mesnil Blanc de Blancs iz berbe 1921. godine. Bio je to prvi Blanc de Blancs Millesime (“blan de blan milezim”; vino iz samo jedne berbe).
Taj šampanjac je dvadesetih godina prošlog veka mogao samo da se pronađe u čuvenom pariskom restoranu “Maxim”, koji ga je postavio kao “vino kuće”. Posle smrti Ežena Salona 1943. godine, “blan de blan” je nestao sa tržišta, ali ideja ipak nije propala. Danas ima barem 50 fantastičnih šampanjaca tog stila, ali Salon Le Mesnil, prvo vino iz klase “blan de blan” i danas važi za najcenjeniji, uz takođe legendarni (i još skuplji) Krug Blanc de Blancs Clos du Mesnil.